Добринище търси истината за изчезналата минерална вода: сигнал от граждани и оглед на място
В репортаж, излъчен на живо от Станислав Жулев, той и Марияна Апостолова – председател на Общинския инициативен комитет „Непримиримите“ в Добринище – поставят отново въпроса за изчезналата минерална вода в градската баня.
Двамата се намират в парка до съоръжението, който на пръв поглед изглежда поддържан, но според тях крие дългогодишен проблем, засягащ местните жители.
Жулев подчертава, че минералната вода, известна с лечебните си качества и наричана от местните „българските Карлови Вари“, в миналото е захранвала както басейните, така и обществената пералня. Апостолова припомня, че в пералнята непрекъснато са работили десет корита с гореща вода, която никога не е спирала и е достигала температури между 41 и 43 градуса. По думите ѝ съоръжението е било жизненоважно за местните хора, които години наред са перяли и се къпели там, дори през зимата.
Апостолова твърди, че проблемите започват, когато в минал период паркът е бил разкопан по проект за озеленяване, реализиран по време на управлението на тогавашния кмет Китан Галчев. Според нея именно тогава е било променено водоподаването към пералнята, а част от водата е изчезнала без ясно обяснение. Тя посочва, че басейнът, който някога се е пълнел за два часа и ежедневно се е източвал за почистване, днес често остава с едва 50 сантиметра вода.
Жулев и Апостолова поставят въпроса дали не е налице незаконно отклоняване на минерална вода към частни обекти. Те уточняват, че някои заведения имат законни разрешения за водоползване, но настояват да се провери дали няма и нерегламентирани връзки. Затова гражданската група настоява за използване на георадар, който да заснеме подземната тръбна мрежа. Жулев благодари на община Банско за съдействието и финансирането на техниката.
По време на оглед, проведен съвместно с представители на общината, сдружение „Добринище“ и „Непримиримите“, е установено, че под женския басейн има тръба с диаметър Фи 90, която отвежда топла вода извън сградата. Според Жулев това количество би могло да захранва цялата баня. Той уточнява, че тръбата води в посока към частен обект, но подчертава, че не обвинява никого предварително и очаква проверката да установи фактите.
Апостолова заявява, че състоянието на подземните помещения е изключително лошо, въпреки извършен ремонт през 2013 г. По думите ѝ „ремонт върху ремонт“ е довел до хаос в тръбната система, а коритата вече не получават минерална вода. Тя допълва, че много жители са принудени да използват банята в Елешница, където водата е по-топла, макар условията да са по-скромни.
Жулев подчертава, че гражданите искат истината да бъде установена и виновните – ако има такива – да понесат отговорност. „Това е трагедия и гавра с хората“, заявява той, като настоява минералната вода да бъде върната на добринищани. Той допълва, че ако се докаже незаконно отклонение, след възстановяване на водата ще бъде организиран курбан за цялото населено място.
В заключение двамата благодарят на община Банско за съдействието и изразяват надежда, че институциите ще съдействат за окончателното изясняване на случая.










































Коментари